Naszą specjalnością są badania geofizyczne prowadzone metodami grawimetryczną i magnetotelluryczną przy poszukiwaniach złóż węglowodorów, dla wstępnego rozpoznania budowy geologicznej i ukierunkowania podstawowych badań geofizycznych metodą sejsmiczną. Prace magnetotelluryczne i grawimetryczne pełnią również role badań uzupełniających w przypadku występowania utworów ekranujących lub tłumiących energię sprężystą (utwory takie nie stanowią przeszkody dla pola elektromagnetycznego i grawitacyjnego).
Posiadamy wieloletnie doświadczenie w zakresie zastosowania badań geofizycznych w rozpoznaniu stref perspektywicznych dla występowania węglowodorów. Prowadziliśmy badania w obszarach perspektywicznych dla prospekcji naftowej w Polsce m.in. w Karpatach, na Pomorzu Zachodnim i w obrzeżeniu Gór Świętokrzyskich. Prace realizowaliśmy m.in. dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Ministerstwa Środowiska, GEOFIZYKI TORUŃ, AURELIAN, ION. Nasze doświadczenie uzupełniają kontrakty realizowane dla określenia perspektyw występowania ropy i gazu m.in. w Egipcie, Libii, Iranie, Indiach i Pakistanie.
W NASZEJ OFERCIE
geofizyczne rozpoznanie obszarów nowych dla poszukiwań węglowodorów
szczegółowe badania magnetotelluryczne i grawimetryczne (ew. magnetyczne)
określenie struktur perspektywicznych dla występowania węglowodorów
wytyczenie obszarów występowania struktur naftowych
propozycja lokalizacji otworów poszukiwawczych
METODYKA
Metoda magnetotelluryczna wykorzystuje pomiary naturalnego, zmiennego pola elektromagnetycznego w celu wyznaczenia rozkładu przewodnictwa elektrycznego w ośrodku skalnym. Czynnikami decydującymi o przewodnictwie są m.in. zbiornikowe własności skał tzn. porowatość i stopień nasycenia węglowodorami. Skały zbiornikowe będące kolektorami ropy i gazu wyróżniają się obniżonym przewodnictwem elektrycznym (podwyższoną opornością) w stosunku do skał otaczających.
Zastosowanie metody grawimetrycznej do poszukiwania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego sprowadza się do lokalizacji i rozpoznawania struktur geologicznych, które mogą być kolektorem dla węglowodorów. Struktury te często charakteryzują się gęstościami znacznie różniącymi się od gęstości skał otaczających, co wywołuje zaburzenia pola grawitacyjnego. Efektem prac grawimetrycznych są mapy anomalii siły ciężkości, odzwierciedlające występowanie i zasięg elementów strukturalnych oraz przebiegi stref dyslokacyjnych.