NASZA HISTORIA I DOŚWIADCZENIE 

Badania geofizyczne od ponad 70 lat stanowią nasz główny profil działalności. Zakres oferowanych usług obejmuje zagadnienia poszukiwania i rozpoznania złóż surowców oraz badania geofizyczne dla projektów geologiczno-inżynierskich i geotechnicznych. 

W naszej ofercie: badania terenowe, przetwarzanie  i interpretacja danych, modelowanie i inwersja 2D/3D, wizualizacje, mapy, przekroje, dokumentacje wynikowe, raporty. 

Pomiary prowadzimy z wykorzystaniem powierzchniowych, nieinwazyjnych technik pomiarowych, gwarantujących szybkie i efektywne rozpoznanie geologiczne. Oferujemy profesjonalne doradztwo w zakresie projektowanych prac.  Nasza kadra, to specjaliści posiadający wieloletnie doświadczenie zawodowe i stosowne uprawnienia.

NASZA HISTORIA 

Przedsiębiorstwo Badań Geofizycznych, założone w 1950 roku, jest najstarszą firmą geofizyczną w Polsce. Działalność Przedsiębiorstwa przyczyniła się do geologicznego rozpoznania Polski. 

Lata 1950-1970: badania geofizyczne systematycznie wykorzystywano do poszukiwania, a następnie rozpoznawania złóż surowców mineralnych, m.in. złóż węgla kamiennego (Górny Śląsk, Lubelszczyzna), złóż węgla brunatnego (m.in. rejon Bełchatowa, Bogatyni i Legnicy), rud żelaza, złóż cynku i ołowiu,  złóż miedzi (zagłębie miedziowe), siarki (Tarnobrzeg) i soli potasowych (wyniesienie Łeby). Interesującym przykładem prac prowadzonych przez PBG w latach 60. było wykonanie na Bałtyku pierwszego zdjęcia sejsmicznego refleksyjnego, które przedstawiało mapy wyróżniających się horyzontów sejsmicznych. Równolegle do prac prowadzonych w Polsce Przedsiębiorstwo prowadzi projekty zagraniczne m.in. prace aerogeofizyczne w Nigerii i Czadzie (1974-1976) dla rozpoznania budowy geologicznej i wykrycia ewentualnych wystąpień surowców rudnych oraz obszarów o zwiększonej koncentracji pierwiastków promieniotwórczych. Następnie na terenie dawnej Kartaginy (Tunezja) prowadzono badania geofizyczne wspierając realizowane tam badania archeologiczne i odnosząc przy tym duży sukces metodyczny w dziedzinie zastosowania geofizyki w archeologii. 

Lata 1980-1990: dla potrzeb prowadzonych inwestycji przedsiębiorstwo wykonuje badania geofizyczne przy projektowaniu zapór wodnych w Karpatach i stopni kaskady Wisły, a także podejmuje się wykrywania i likwidacji pustek poeksploatacyjnych na terenie Górnego Śląska oraz prowadzi kompleksowe badania geofizyczne dla prac rozpoznawczych przy wyborze lokalizacji elektrowni jądrowych w kilku rejonach Polski. Ogromny zakres prac geofizycznych wykonano także w ramach projektów poszukiwania i rozpoznawania zasobów wód pitnych, tak w skali regionalnej jak i dla wybranych obiektów przemysłowych i osiedli.  W połowie lat 80. w Mongolii na pustyni Gobi Przedsiębiorstwo prowadziło prace geofizyczne dla udokumentowania złóż pierwiastków ziem rzadkich. W latach 1989-1990 w Armenii wykonywano prace dla rozpoznania warunków wodno-gruntowych w strefie trzęsienia ziemi, które miało miejsce w 1988. W Libii prowadzono prace z zakresu sejsmiki inżynierskiej dla potrzeb rozpoznania możliwości posadowienia rurociągu do przesyłu wód pozyskiwanych w głębi kraju z warstw wodonośnych wieku mezopaleozoicznego, dla zaspokojenia potrzeb rejonu Trypolitanii, tzw. Great Man-Made River Project (Projekt Wielkiej Sztucznej Rzeki). W latach 90-tych Przedsiębiorstwo wykonywało badania geofizyczne dla tematu „Mapa grawimetryczna Polski”, a w 1993 roku opracowana została przez PBG „Mapa magnetyczna T Bałtyku Południowego”. Począwszy od 1998 przez kolejne cztery lata  przedsiębiorstwo prowadzi badania magnetotelluryczne w Karpatach dla określenie stref perspektywicznych dla poszukiwań ropy i gazu. 

Lata 2000: przedsiębiorstwo bierze udział w projektach badawczych dotyczących wychwytu i geologicznego składowania CO2, w tym w projektach współfinansowanych przez Unię Europejską dotyczących oceny możliwości geologicznego magazynowania CO2 w starych złożach węglowodorów i pokładach węgla oraz wchodzi w skład konsorcjum powołanego do realizacji krajowego projektu dla rozpoznania formacji i struktur do bezpiecznego geologicznego składowania dwutlenku węgla. W ramach jednego z dużych kontraktów przedsiębiorstwo prowadzi badania grawimetryczne dla rozpoznania struktur do geologicznego składowania dwutlenku węgla w rejonie Bełchatowa. Zakupiony sprzęt nowej generacji stworzył okazję do poznania i rozwoju nowych techniki dla rynku płytkich badań geofizycznych. Wysokorozdzielcze  i  dokładne  metody  geofizyczne,  w  tym metoda  tomografii elektrooporowej i metoda georadarowa zastosowane zostały m.in. przy rozpoznawaniu podłoża pod budowę metra w Warszawie, a także w badaniach skażenia środowiska gruntowo-wodnego, w badaniach dla kryminalistyki i archeologii. Wspomnieć należy tutaj o udziale przedsiębiorstwa w badaniach archeologicznych, prowadzonych na terenie Katedry we Fromborku w latach 2004-2006. Najważniejszy cel prac dotyczył identyfikacji grobu Mikołaja Kopernika. Jednym z etapów poprzedzających prace wykopaliskowe były badania geofizyczne metodą georadarową, wykonane przez przedsiębiorstwo dla celu rozpoznania przestrzeni pod zabytkową kamienną posadzką katedry i zlokalizowanie pod nią miejsc pochówków. 

Obecnie firma kontynuuje działalność zarówno w zakresie płytkich badań geofizycznych jaki i geofizyki poszukiwawczej, utrzymując najwyższe standardy świadczonych usług.