SEJSMIKA INŻYNIERSKA

Badania metodami sejsmiki inżynierskiej polegają na rejestracji i analizie sztucznie wygenerowanych fal sejsmicznych (akustycznych). Źródłem impulsowym nieniszczącym jest m.in. młot sejsmiczny.

Odbite od podziemnych struktur fale sejsmiczne rejestrowane są przez geofony (czujniki drgań), umieszczone na powierzchni gruntu. Przebieg, czas rozchodzenia się fal i ich odkształcenie zależy od parametrów mechanicznych ośrodka związanych z litologią, stopniem zagęszczenia czy też stopniem zniszczenia jego pierwotnej struktury.

Badania sejsmiczne wykonujemy w następujących wersjach metodycznych:

  • sejsmiczna tomografia refrakcyjna / profilowania refrakcyjne

  • metoda MASW (wielokanałowa analiza fal powierzchniowych)

ZASTOSOWANIA

  • rozpoznanie stref spękań i rozluźnień podłoża gruntowego

  • rozpoznanie głębokości i przebiegu podłoża skalnego

  • określenie miąższości skał osadowych

  • wykrywanie pustek, zapadlisk, kawern

  • wykrywanie spękań w podłożu i korpusie zapór, tam i obwałowań

  • rozpoznanie stref osuwiskowych, wyznaczenie głębokości i płaszczyzn poślizgu

SPRZĘT POMIAROWY


TERRALOCK SYSTEM f. ABEM

Badania sejsmiczne (TERRALOC System MK6)

Metoda MASW wielokanałowa analiza fal powierzchniowych określa, na podstawie rozchodzenia się fal powierzchniowych, rozkład prędkości fal poprzecznych w ośrodku skalnym. Prędkość ta koreluje się bezpośrednio z parametrami elastycznymi i w większości przypadków jest bezpośrednim wskaźnikiem sztywności gruntu - dlatego jest powszechnie stosowana do określenia nośności podłoża.

Sejsmiczne profilowania refrakcyjne to metoda wykorzystującą zróżnicowanie prędkości fali sejsmicznej w ośrodku skalnym w zależności od jego parametrów mechanicznych oraz zjawisko refrakcji fali w jego obrębie. Parametry mechaniczne skał wynikają głównie z ich litologii, zagęszczenia i stopnia zniszczenia pierwotnej struktury. Na podstawie pomiarów sejsmicznych można wyznaczyć prędkości fali sejsmicznej w podłożu oraz granice nieciągłości lub zniszczenia pierwotnej struktury gruntu.

Badania metodą sejsmiki inżynierskiej